Choď na obsah Choď na menu
 

Ako na to

(postup a charakteristika výroby)

_________________________________________________________________________

0. Kapitola - plánovanie

 ~ Určenie zloženia mydla ~

(druh tuku/kombinácie tukov, vôňa, prísady, penivosť)

Na začiatku je dobré si naplánovať, aké mydlá chceme vyrobiť.

To znamená základné stanovenie zloženia (receptu), či bude budúce mydlo obsahovať viac bravčového tuku, alebo viac rastlinného tuku resp. ich kombináciu. Zloženie a pomer tukov má výrazný vplyv na penivosť, ovplyvňuje ich stabilitu vo vlhkom prostredí a ich tvrdosť. Je dobré si určiť, pre koho budú mydlá určené - ak pre alergikov, tak je dobré mať na zreteli, aby obsahovali čo najmenej alergénnych prísad (alergénov), najlepšie je, keď sú vyrobené v ich podstate samotnej - sú čo najčistejšie. Zároveň podľa použitia prísad určiť teplotu samotného procesu a čas, kedy prísady do mydlovej hmoty pridať. Niektoré prísady sú veľmi citlivé na chemickú reakciu a môžu sa ňou úplne znehodnotiť. Zároveň je dôležité aj, aká teplota bude potrebné pri tuhnutí mydlovej hmoty - či bude ešte niekoľko hodín vyhrievaná (napr. radiátor) alebo prudko schladená v chladničke. Pokiaľ je mydlová hmota udržovaná ešte niekoľko hodín počas tuhnutia pri teplote vyššej než 40C, zabezpečí sa tzv. "gélová fáza" a mydlo potom rýchlejšie vyzreje - doba vyzrievania (neutralizácie) je omnoho kratšia.

Veľmi dôležitým faktorom v ručne robených mydlách je glycerín, ten vo veľmi veľkej miere obsahujú mydlá vyrobené pôvodnou receptúrou = z bravčového tuku (dakedy sa robili z loja) - takéto mydlá aj lepšie penia a pena je stabilnejšia.

Na samotné výsledné mydlo, jeho vlastnosti, štruktúru, účinky a trvanlivosť vplýva jeho zloženie, spôsob prípravy (chemickej reakcie), výška teploty pri tuhnutí a fáza vyzrievania. Takto vyrobené mydlá majú spravidla veľmi dlhú dobu skladovania a použiteľnosti (aj 2-3 roky) ak sú správne uchované - napr. v plastových vrecúškach, čím sa zabráni úniku vône z nich ale aj vplyvu vlhkosti smerom k nim.

~ Stanovenie farby a tvaru ~

Keď už máme zhruba naplánovaný recept (zloženie a charakter mydla), je dobré si stanoviť estetickú podobu mydla - jeho farbu a tvar. To znamená aké farbivo a aký odtieň použíjeme a akú formu - či chceme mať mydlo bežného obdĺžnikového tvaru alebo nejakého ozdobného tvarovania.

_____________________________________________________

I. Kapitola - príprava

 ~ Pomôcky a náradie ~

Ako je už na jednotlivých obrázkoch vidieť, pre výrobu mydla sú ako základné pomôcky potrebné: nádobka na miešanie mydlovej hmoty (min. 2 l), nádobka na odváženie hydroxidu sodného, ďalšiu nádobka na zmiešanie hydroxidu s destilovanou vodou, rajnička na rozpustenie tukov, kuchynská váha, špachtľa/lyžica na (ručné) miešanie mydlovej hmoty a formu na odliatie. Toto je náradie, bez ktorého sa dá zaobísť len sotva.

Dodatočnými pomôckami ďalej sú: papier na pečenie, krájač na krájanie mydla, indikačné (lakmusové) papieriky, alkohol.

20170924_193517.jpg

dsc07786-1-1024x662.jpg

~ Suroviny ~

NaoH (hydroxid sodný) - cca. 140g

destilovaná voda - cca. 380g

rastlinný olej/tuk alebo bravčová masť

farbivá a vône

rôzne prísady (extrakty z rastlín, bylín, prášky, jogurt, med...)

20170924_194532.jpg

_____________________________________________________

II. Kapitola - výroba mydlovej hmoty

 ~ Metóda za studena ~

Keď máme všetko pripravené a na rukách navlečené ochranné rukavice, môžeme smelo začať.

Najprv si na kuchynskej váhe odvážime cca. 140g hydroxidu sodného (lúhu).

V druhej nádobke si odvážime cca. 380g destilovanej vody.

Následne pomaly sypeme hydroxid do destilovanej vody a pomaly miešame.

! POZOR ! - Nikdy nelejeme destilovanú vodu do hydroxidu !!!

Počas reakcie sa lúh prudko zahrieva až na teplotu cca. 70 - 90 C !!!

Vzniknutý lúh necháme ochladiť na min. 60C a max na 35C.

Rozpustené oleje/tuky necháme taktiež ochladiť na min. 60C a max na 35C.

Teplota závisí od toho, aké mydlo chceme vyrábať, akej povahy a aké prísady do neho pôjdu. Pri určitých tukoch a v ich kombinácii s esenciami vzniká pri miešaní mydlovej hmoty prudká reakcia a mydlová hmota sa môže príliš skoro "zraziť" a znehodnotiť - spôsobuje to vysoká teplota lúhu aj tukov. Pri iných kombináciách je zase vyššia teplota lúhu a tukov vyslovene potrebná. Zároveň nesmie byť veľký teplotný rozdiel medzi teplotou lúhu a rozpusteným tukom - rozdiel max. do 10 C !!!

Zároveň vyššia štartovacia teplota mydlovej hmoty je potrebné aj vtedy, ak chceme zabezpečiť spustenie gélovej fázy (ak nechávame tuhnúcu mydlovú hmotu ešte niekoľko hodín na vykurovacom telese).

Lúh pomaly začneme liať do tukov a najprv pomaly ručne miešame. Pri určitých kombináciách je ručné miešanie potrebné až do konca zmydeľnenia, aby reakcia neprebehla príliš prudko a aby sme mydlovú hmotu stihli odliať do formy

Avšak väčšinou je potrebné využiť ručný mixér, lebo ručné miešanie by trvalo príliš dlho, kým by sa vytvorila mydlová hmota. Zároveň mixér pomáha k dôkladnejšiemu premiešaniu lúhu s tukmi a takisto aj s pridanými ingredienciami.

Po určitom čase začína prebiehať proces zmydeľňovania = vzniká tzv. "stopa" a hmota už prestáva byť číra (priehľadná) ale skôr matná, kašovitá (niečo ako redší puding).

A toto je vlastne tá najčarovnejšia fáza celej výroby mydla - kedy sa lúh a tuky začínajú meniť na mydlo. Úžasná chemická reakcia zmení agresívny lúh a obyčajné tuky na niečo použiteľné (aj keď nie hneď) - a to je tak obyčajné mydlo.

V tejto fáze závisí, či ho chcete mať úplne prírodné a už nič do neho nepridáte alebo ho začnete dotvárať. To znamená že vo fáze "stopy" (zmydeľňovania) alebo tesne pred ňou do neho začnete primiešavať farbivá.

Po vmiešaní farieb je ako druhé dobré pridávať prísady - extrakty z rastlín, výťažky, výživné látky (med, jogurt, mlieko).

Až ako posledné sa mi osvedčilo pridávať vonné esencie - niektoré sú totiž tak agresívne, že môžu spôsobiť urýchlenie reakcie celej hmoty - t.z. ak by ste ich začali pridávať ako prvé, nemuseli by ste už stihnúť pridať farbivá a prísady, lebo by hmota začala predčasne tuhnúť.

soapmaking.05.jpg

soapmaking.04.jpg

soapmaking.01.jpg

_____________________________________________________

III. Kapitola - záverečná fáza

 ~ Odlievanie, tuhnutie ~

Pripravenú mydlovú hmotu v tekutej forme (skôr než začne rôsolovitieť) začneme vlievať do pripravených foriem resp. formičiek.

Tu môžeme ešte experimentovať - zlievať dve rôzne hmoty rôznych farieb do jednej formy a vyrobiť rôzne ozdobné prelínania farieb - kreativite sa medze nekladú - je to však hra o čas, treba konať efektívne a rýchlo - najmä ak sa z nejakého dôvodu proces zmydeľňovania robil pri nízkych teplotách.

Odliatu hmotu vo forme zakryjeme a umiestnime na zdroj tepla (radiátor) - ak chceme, aby prešla gélovou fázou, resp. umiestnime do chladničky (cez zimu von na balkón) a prudko schladíme - ak sme do nej dali napr. také prísady, ktoré by sa mohli ešte znehodnotiť ďalším oxidovaním počas chladenia (pretože vtedy ešte dobieha chemická agresívna reakcia).

Mydlová hmota musí odležať min. 24 hodín, max. však 48 hodín, na to, aby sme ju ešte bez problémov (štiepenia) mohli krájať.

cobude.jpg

555.jpg

cojenove.jpg

_____________________________________________________

IV. Kapitola - úprava stuhnutej hmoty

 ~ krájanie, čistenie ~

Odležané mydlo nakrájame (nie skôr než po 24 hodinách, nie neskôr než po dvoch dňoch).

Nakrájané mydlo je dobré postriekať vysoko %-tným alkoholom (min. 80%) - zamedzí sa tak bublinkám a vyzrážaniu solí na povrchu mydla.

20171010_225338.jpg

cutting-soap-with-soap-cutter-600px.jpg

_____________________________________________________

V. Kapitola - fáza zrenia

 ~ príprava mydla na použitie ~

Nakrájané mydlo necháme voľne na vzduchu vyzrievať 4 - 12 týždňov.

Na začiatku po stuhnutí má pH cca. 12-14 (pokožku by veľmi dráždilo) - čiže je ešte nepoužiteľné, po dôkladnom vyzrení = úplnom neutralizovaní zbytkového hydroxidu v hmote musí mať pH aspoň 9, ideálne 7-8 pH.

Vyzreté kusy mydla je dobré zabaliť do zipsových PE-sáčkov, lebo tie dlho udržia v mydle vôňu a nedostane sa k nim vlhkosť, takto sa dá ich trvanlivosť udržať bez problémov na obdobie 2-4 rokov.

20171011_000316.jpg

20170825_184903.jpg

20180117_004625.jpg

_________________________________________________________________________